Venemaa. Müüdid ja tegelikkus: äraarvamatu minevikuga riigi ajalugu

Rodric Braithwaite

Raamatud > Ajalugu ja kultuur > Maailma ajalugu

Tuntud ajaloolane ja endine Ühendkuningriigi suursaadik Moskvas Rodric Braithwaite heidab pilgu Venemaa ajaloole, kirjeldades riigi teekonda Bütsantsi ripatsist tänaseks paariariigiks.

Winston Churchill on öelnud, et Venemaa on saladusse peidetud ja müsteeriumisse mähitud mõistatus. Autori arvates sobib selline suhtumine mõttelaiskuse väljavabandamiseks. Tema sõnul on Venemaa lihtsalt müütide kütkes ja neist tuleb vabaneda. Täpselt seda autor oma raamatuga teha püüabki: vaadata müütide taha peidetud fakte ja Venemaa lugu kainel pilgul kuni juurteni lahti harutada.

Venemaa on pindalalt maailma suurim riik, ka venelaste tuumaarsenalile pole võrdväärset. Üle tuhande aasta on Kiievi-Venemaa, Moskoovia, Vene Keisririigi ja Nõukogude Liidu nime all tuntud riik oma piiridega meelevaldselt mänginud, sageli teiste rahvaste vere hinnaga. Kolmkümmend aastat tagasi Venemaa Föderatsioonina sündinud uus riik jätkab vanu traditsioone ning venelased oma ajaloo ümber kirjutamist. Nii jäetakse välja rahvusliku häbi episoodid, et teha ruumi müütidest välja kasvanud patriootlikele õhkamistele, ja ununeb tõde.

Venemaa pole mingi mõistatus. Küll on ta ajalugu vägivaldne, traagiline, kohati ka väge täis – ikka ja alati keeruline.

21,59 €
1
Autor: Rodric Braithwaite
Köide: pehmekaaneline
Tõlkija: Aet Süvari
ISBN: 9789916715963
Toote mõõtmed (mm): 140 x 210
Lehekülgi: 264
Ilmumisaasta: 2023