Mäletamine. Mäluteadus ja unustamise kunst
Lisa Genova
Harvardi haridusega neuroteadlase paeluv kirjeldus, kuidas asjad meile meelde jäävad, miks me unustame ja mida me saame oma mälu kaitsmiseks teha.
Kas olete kunagi tundnud paanikahoogu, kui ei suuda meenutada eelmisel nädalal nähtud filmis mänginud näitleja nime või avastate pärast tuppa jõudmist, et olete unustanud, miks te sinna läksite? Kui teil on aastaid üle neljakümne, ei tee selline olukord teile ilmselt nalja. Võite isegi muretseda, et mäluhäired annavad märku peatsest Alzheimeri tõve või dementsuse algusest. Tegelikult on selline unustamine täiesti normaalne. Miks? Sest mälu on küll imeline, ent kaugeltki mitte täiuslik. Kui mälu vahel tõrgub, ei tähenda see sugugi probleemi või haigust. Unustamine on inimlik.
Selles raamatus uurib neuroteadlane ja tunnustatud kirjanik Lisa Genova, kuidas mälestused tekivad ja kuidas me neid meenutame. Saate teada, kas ununenud mälestused on üksnes ajutiselt kättesaamatud või igaveseks kustutatud ning õpite selgelt eristama normaalset unustamist Alzheimeri tõve põhjustatud unustamisest. Lisaks on selgitatud, kuidas mõjutab mälu emotsioon, uni, stress ja kontekst.
Kui te mõistate mälu keelt ja toimimist, suudate õppida asju märksa paremini meelde jätma ega muretse enam paratamatu unustamise pärast. Te ei pea enam oma mälu kartma. Ja see võib muuta teie elu.